
Dve tretjini od 43,6 milijona stanovanj v eno- in večdružinskih hišah v državah srednje in vzhodne Evrope (SVE) je starejših od 30 let (zgrajenih pred letom 1989 po podatkih EU Building Stock Observatory) ter v veliki meri neučinkovitih. Prebivalci trpijo zaradi visokih računov za energijo, nizkega življenjskega udobja, resne onesnaženosti zraka in odvisnosti od fosilnih goriv nad povprečjem EU. Da bi pomagali rešiti te pereče težave, so vodilni v industriji sektorja prenove stavb DAIKIN, DANFOSS, KNAUF INSULATION, ROCKWOOL, SAINT-GOBAIN, SIGNIFY in VELUX podpisali memorandum na Forumu o energetski učinkovitosti srednje in vzhodne Evrope (C4E Forum) na Slovaškem. Zavezujejo se, da bodo sodelovali in sprejeli sistematične ter učinkovite korake za povečanje zavedanja o nadgradnji stavb in energetski učinkovitosti v razpravah o javnih politikah v državah SVE.
Šamorín, Slovaška, 24. maj 2023 – Podjetja v SVE štejejo več kot 42 tisoč zaposlenih in 100 proizvodnih obratov. Osredotočiti se nameravajo na bolj sistematično in učinkovito vključevanje v nacionalne javnopolitične razprave in na to, da bo prenova stavb njihova prednostna tema. Za prebivalce in institucije je ključno, da nacionalne vlade sprejmejo javne politike, ki jim bodo pomagale premagati številne ovire pri prenovi njihovih stavb ter prispevati k skupnemu dobremu za čist zrak, javno zdravje, energetsko varnost in razogljičenje. Prenova stavb lahko namreč zagotovi bolj zdrave, učinkovitejše in cenejše zgradbe ter čistejši zrak in izboljšano energetsko varnost držav SVE. Poleg tega prenova stavb že danes zagotavlja več sto tisoč delovnih mest v regiji SVE.
Industrija podpira te trditve s strokovnimi študijami: samo izolacija stanovanjskih zgradb lahko v povprečju prihrani 44 % končne porabe energije in 46 % zemeljskega plina po podatkih Buildings Performance Institute Europe. EuroWindoor je ugotovil, da lahko zamenjava oken povzroči potencialne dodatne prihranke energije do 15 % skupnih potreb po ogrevanju. Barometer zdravih domov 2022 je pokazal, da enega od treh Evropejcev prizadene vsaj ena nevarnost notranjega podnebja, kot so vlaga in plesen, tema, mraz ali pretiran hrup. Glede na model EPEE HFC Outlook, ki ga je pripravil Gluckman Consulting, lahko toplotne črpalke preprečijo več kot 600 milijonov ton emisij CO2 v evropskem stavbnem fondu. Ecofys je izračunal, da imajo tehnični gradbeni sistemi, ki vključujejo merjenje, regulacijo temperature in uravnoteženje napeljav za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne tople vode, možnost prihranka energije do 30 %. Nazadnje, preklop vseh svetlobnih točk na povezane LED diode bi lahko zmanjšal letne emisije za 19 milijonov ton CO2 in stroške energije za 16,4 milijarde evrov v državah SVE, kot je opisano v modelu pretvorbe Green Switch.
Regionalni poslovni voditelji so zavezani k povečanju zavedanja o prenovi stavb in energetske učinkovitosti z zagotavljanjem potrebnih osebnih in finančnih sredstev za ustanovitev in vzdrževanje nacionalnih združenj, opremljenih s strokovnim znanjem ter izkušnjami za učinkovito sodelovanje v javnih razpravah.
Podjetja prav tako želijo izkoristiti svoje strokovno znanje in izkušnje s povabilom drugih podjetij, nevladnih, akademskih ter javnih ustanov k sodelovanju in podpori nacionalnih ter regionalnih pobud, ki se zavzemajo za prenovo stavb in energetsko učinkovitost. Sodelovanje bo osredotočeno na politike energetske učinkovitosti, programe prenove in druge povezane vidike v državah SVE, vključno s Poljsko, Češko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo, Srbijo, Hrvaško, Slovenijo in drugimi.
Citati podpisnikov memoranduma
DAIKIN, Tanja Banay, generalna direktorica strateške poslovne enote Commercial CEE: »Pospeševanje rasti toplotnih črpalk je bistvenega pomena za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv. Katera koli vrsta toplotne črpalke zagotavlja pomembne prednosti v smislu energetske učinkovitosti in zmanjšanja emisij CO2 v primerjavi s plinskim kotlom. Za dosego dekarboniziranega stavbnega fonda v Evropski uniji do leta 2050 bo potrebna široka paleta toplotnih črpalk, vključno s cenovno dostopnimi modeli zrak-zrak, zlasti v državah srednje in vzhodne Evrope.«
DANFOSS, Adam Jedrzejczak, regionalni predsednik za regijo Vzhodne Evrope: »Opažamo enostranski pristop, ki se osredotoča zgolj na dobavo energije in ne dovolj na povpraševanje. Če ne bomo omejili povpraševanja po energiji, gradnja obnovljivih virov ne bo niti približno zadostna. Preprosto ne bomo imeli dovolj zelene energije, da bi zadostili potrebam naraščajočega prebivalstva. Tehnologija je na voljo, rešitve za energetsko učinkovitost pa je danes mogoče uporabiti v vseh sektorjih, zlasti v gradbeništvu. Če ne bomo ukrepali zdaj, da bi obravnavali naraščajoče povpraševanje po energiji, bo izredno težko in dražje doseči cilj Pariškega sporazuma, da ostane segrevanje pod 1,5 stopinje.”
KNAUF INSULATION, Radek Bedrna, generalni direktor za Vzhodno Evropo in Bližnji vzhod: »SVE je dom petih od sedmih držav EU z največjim potencialom prihranka plina zaradi izolacije stanovanjskih zgradb. Več kot 50 % plina je mogoče prihraniti v Romuniji, Bolgariji, na Češkem, Slovaškem in Madžarskem. Lastniki stavb potrebujejo stabilne, dolgoročne in motivacijske vladne programe za pospešitev prenove.«
ROCKWOOL, Andrzej Kielar, generalni direktor za Srednjo in Vzhodno Evropo: »Vsi potrebujemo manj energije. Večina stavb v državah SVE ne izpolnjuje nobenih standardov energetske učinkovitosti. Tega ne moremo spremeniti drugače kot z množično toplotno posodobitvijo stavb. Ne moremo pričakovati, da se bo zgodil čudež, le sprejeti je treba dosleden akcijski načrt v vseh državah in učinkovite, dolgoročne programe finančne podpore, ki ga podpirajo. Potem bomo izboljšali življenjski standard državljanov SVE in celotnih držav, zmanjšali energetsko revščino, poskrbeli za podnebje, gospodarski razvoj in energetsko varnost. Toliko je pozitivnih in očitnih rezultatov, a kljub temu je še vedno preveč ovir za toplotno posodobitev.«
SAINT-GOBAIN, Tomáš Rosák, izvršni direktor, Vzhodna Evropa: Zgradbe in njihove konstrukcije predstavljajo skoraj 40 % emisij CO2, 35 % odpadkov pa proizvede gradbena industrija v EU. SAINT-GOBAIN dokazuje, da ga je mogoče spremeniti z vlaganjem v projekte in tehnologije, ki zmanjšujejo vpliv našega delovanja z razvojem inovativnih rešitev, ki prispevajo k energetski učinkovitosti stavb, uvajanjem novih tehnologij za recikliranje in zamenjavo osnovnih surovin z recikliranimi."
SIGNIFY, Eran Görgen, izvršni direktor, Vzhodna Evropa: »Medtem ko se energetski prehod pospešuje in si prizadevamo za elektrifikacijo transporta ter ogrevanja domov, bi morala biti prizadevanja za zmanjšanje obstoječe porabe električne energije prednostna naloga. Razsvetljava je eno izmed področij, kjer lahko bistveno izboljšamo energetsko učinkovitost z relativno malo stroškov in truda, ne da bi žrtvovali varne in dobro osvetljene urbane prostore. Energijsko varčna LED razsvetljava občutno zmanjša obratovalne stroške, je široko dostopna, traja dlje in je okolju prijaznejša od tradicionalne konvencionalne razsvetljave.«
VELUX, Krisztián Mészáros, višji podpredsednik, regija SVE: »Zadnje študije kažejo, da petdeset milijonov evropskih gospodinjstev živi v energijski revščini in enega od treh Evropejcev prizadene vsaj ena nevarnost notranje klime, kot sta vlaga in plesen, tema, mraz ali presežek hrupa. Poleg tega se še vedno soočamo s podnebnimi in energetskimi krizami, zato obstaja nujna potreba po trajnostnih in cenovno dostopnih zgradbah za udobje ljudi na delovnem mestu, v šoli in doma. Ne gre samo za vlade, ampak tudi zasebna podjetja morajo biti del rešitev. Vsi moramo spremeniti način, kako danes gledamo na zgradbe – preseči energetsko učinkovitost za podnebje, okolje in zdravje.«